ЧИ ПЛАТИТИ КРЕДИТ В УМОВАХ КАРАНТИНУ?
Шановні позичальники Херсонського регіонального управління Держмолодьжитла!
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533-ІХ внесено зміни до Закону України "Про споживче кредитування, а саме Розділ ІV "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону доповнено пунктом 6, в якому зазначено, що "У разі прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань зі сплати платежів) споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення.
19 березня 2020 року на сайті регіонального управління було розміщено вказану інформацію, але у зв’язку з неодноразовими питаннями, які виникають у позичальників Херсонського регіонального управління Держмолодьжитла з цього приводу, вважаємо необхідним поінформувати про наступне.
Відповідно до статті 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Не вважається випадком, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів. Тобто, сам по собі факт виникнення певної форс-мажорної обставини не звільняє від виконання зобов’язань.
Згідно з роз’ясненнями Торгово-промислової Палати України (ТПП) карантин визнається форс-мажором, але наголошується, що обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання.
На даний час ТПП ще не надано роз’яснень щодо механізму надання документів, на підставі яких би підтверджувалось об’єктивне порушення зобов’язань.
Також звертаємо увагу на те, що на даний час ані механізм, ані алгоритм дій щодо пільговового режиму обслуговування кредитів ("кредитні канікули") не розроблено, а також зазначаємо, що "кредитні канікули" - це не прощення боргів, а відтермінування сплати боргу для позичальників, чий фінансовий стан погіршився.
Херсонське регіональне управління Держмолодьжитла продовжує нараховувати відсотки за користування кредитами.
З інших питань чекаємо роз’яснень від компетентних організацій.
Кожен позичальник, перш ніж приймати рішення чи виконувати свої зобов’язання за договором, повинен об’єктивно визначитись щодо наявності/відсутності причинно- наслідкового зв’язку між зобов’язаннями та обставинами непереборної сили.
Потрібно розуміти, що крім обов’язкового платежу та відсотків (у разі їх наявності) необхідно буде сплатити не тільки черговий платіж за квартал/місяць, але й суму прострочених платежів (навіть при реструктуризації, механізм якої ще обговорюється компетентними організаціями), що збільшить фінансове навантаження на позичальника в майбутньому, адже термін дії договору не буде подовжено, а сума заборгованості за кредитом залишиться незмінною.
Крім того, у позичальника може постраждати кредитна історія, що вплине на рейтинг платоспроможності в майбутньому.
Бережіть себе та своїх близьких.
Адміністрація Херсонського регіонального управління Держмолодьжитла.